Młody jęczmień – dlaczego warto go spożywać?

Każda osoba, która interesuje się tematem zdrowego odżywiania na pewno zna pojęcie superfoods. Jest to nieprzetworzona żywność o szczególnie zdrowych właściwościach. I choć wielu ludziom pojęcie to kojarzy się głównie z wymyślnymi produktami spożywczymi to warto wiedzieć, że do tej grupy należy również młody jęczmień dostępny w sklepie internetowym. Ostatnio staje się on coraz popularniejszy i nie ma się co dziwić – jest to prawdziwa skarbnica, jeśli chodzi o prozdrowotne właściwości. Czym dokładnie jest? Jakie wartości odżywcze można w nim znaleźć? Jak wykorzystać go w kuchni?

Czym jest młody jęczmień?

Są to niedojrzałe pędy jęczmienia zwyczajnego, który jest uprawiany w wielu krajach na całym świecie. Ma charakterystyczny, jasnozielony kolor dzięki dużej zawartości chlorofilu. Wiele osób myśli, że młody jęczmień jest obecny w diecie od niedawna, jednak nie jest to prawda. O jego prozdrowotnych właściwościach wiedzieli już starożytni Rzymianie i był on jednym z głównych składników w ich codziennej diecie.

Młody jęczmień – dla kogo?

Sprawdzi się on u wszystkich osób, które dbają o zdrowy styl życia. Szczególnie polecany jest osobom chorującym na cukrzycę, osłabionym oraz w podeszłym wieku. Sprawdzi się także u osób stosujących dietę odchudzającą.

Właściwości młodego jęczmienia

Istnieje wiele powodów dla których warto spożywać młody jęczmień. Jest on prawdziwą skarbnicą wielu witamin i minerałów. Znajdziemy w nim witaminę C, E, K oraz z grupy B. Warto wiedzieć, że młody jęczmień zawiera o wiele więcej beta-karotenu niż marchew. Jest bogatym źródłem takich składników jak żelazo, magnez, cynk, mangan oraz krzem. Młody jęczmień jest produktem niskokalorycznym i zawiera dużo błonnika oraz antyoksydantów.

Jak stosować młody jęczmień?

Młody jęczmień można włączać do swojej diety na różne sposoby. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest dodawanie go do koktajli lub smoothies. Inną popularną opcją jest po prostu mieszanie go z wodą. Młody jęczmień można także dodawać do sałatek lub innych potraw.